Otázky a odpovědi
Nejčastější dotazy k systému IZOBLOK a odpovědi na ně
Seznam otázek
- 1. Z jakých surovin se vyrábí tvárnice systému IZOBLOK?
- 2. Obsahují tvárnice zdraví škodlivé látky?
- 3. Jak se tvárnice opracovává do požadovaných rozměrů?
- 4. Musí se tvárnice něčím spojovat?
- 5. Po kolika řadách můžeme stavět?
- 6. Jak se zakládá stavba?
- 7. Jakým způsobem je zajištěna dostatečná únosnost zdiva?
- 8. Je nutné vkládat výztuž do každé řady tvárnic?
- 9. Jak se tvoří překlad a věnec?
- 10. Je možné realizovat stavbu "svépomocí"?
- 11. Mohu si u Vás objednat hrubou stavbu nebo stavbu "na klíč"?
- 12. Projektování RD v systému Izoblok
- 13. Je tento zdící systém vhodný i do zátopových oblastí?
- 14. Je nutné zdivo ze systému IZOBLOK dodatečně zateplovat?
- 15. Jaký tepelný odpor má zdivo – netvoří žebra tepelný most?
- 16. Jaký doporučujete stropní systém?
- 17. Jaký typ omítky doporučujete použít?
- 18. Jaká je životnost systému – co se stane s tvárnicí za pár let?
- 19. Umožňuje tvárnice systému IZOBLOK „dýchání“ stěnové konstrukce?
- 20. Jak zjistím počet tvárnic potřebných na stavbu domu?
- 21. Jaká je odolnost dřevocementových tvárnic proti požáru?
- 22. Jak jsou tvárnice odolné proti hlodavcům?
Odpovědi
Základní surovinou pro výrobu tvárnic je mineralizovaná smrková štěpka, která po smíchání s cementovým mlékem vytváří zavlhlou směs. Ta se následně v ocelové formě vibrolisu tvaruje do dutinové tvárnice velkých rozměrů. Úložné i boční styčné plochy tvárnic se později frézují a tak je zaručena tvarová a rozměrová přesnost s maximální povolenou odchylkou do 1%.
Po uložení maximálně čtyř vrstev se tvárnice zalijí betonem do výšky 100 mm pod horní hranu tvárnic. Pracovní spáry v betonu na výšku podlaží doporučujeme vyloučit. Pracovní spára v betonovém jádru zdi se neuvažuje, pokud dojde k přerušení betonování minimálně 100 mm pod úložnou plochou poslední vrstvy tvárnic a pokud se pokračuje v betonování do 24 hod po přerušení. Pokud se vzniku pracovní spáry nevyhnete, je nutné ji zajistit trny o min. ø 6 mm z betonářské výztuže.
Založení stavby ze stavebního systému IZOBLOK je prováděno na základové pasy nebo hotovou základovou desku s uloženou izolací proti vodě a to vždy od rohů stavby, kde použijeme rohové tvárnice.. První řada tvárnic musí být uložena přesně vodorovně i svisle. Nerovnosti podkladu vyrovnáme cementovou maltou nebo vyklínkováním tvárnic.
Překlady se provádějí ze základních tvárnic. Základní tvárnice se v otvoru podbední a do spodního výřezů v příčkách tvárnic se osadí výztuž překladu. Z důvodu krytí výztuže betonem překladu je třeba použít distanční podložy. Takto připravený „překlad“ se zabetonuje spolu s ostatním zdivem.
U věnce tvořeného stejnými základními tvárnicemi se pak spočítaná výztuž projektantem vkládá do spodních a vrchních výřezů příček tvárnic.
V případě projektování Vašeho objektu v systému Izoblok může projektant využít našich dlouholetých zkušeností, konzultace ideálních modulů tvárnic, zlevnit Vám stavbu o zbytečný prořez tvárnic a zjednodušit realizaci a provedení.
Projektanta se znalostí našeho systému Vám můžeme také dle příslušného regionu doporučit.V případě existujícího projektu z jiného systému lze jednoduchým způsobem přepočítat materiál s přihlédnutím ke „štíhlosti“ našich tvárnic oproti silnějším homogenním tvarovkám.
Především díky sendvičové konstrukci a absenci jakýchkoliv spár ve zdivu umožňuje systém IZOBLOK dosáhnout velmi vysokých hodnot tepelného odporu. V technických parametrech uvádíme „výpočtovou hodnotu“ tepelného odporu – v ideálním průřezu zdiva (tj. v místě vložené tepelné izolace, bez vlivu žeber)
Většinou jsou uváděny dvě hodnoty tepelných odporů. Pro konkrétní stavební prvek – to je ideální (maximální) hodnota, kde nejsou uvažovány tepelné mosty a pro stěnu se započtením vlivu tepelných mostů. Hodnoty tepelných odporů se mohou lišit i o 5 až 30%.
„Měřená hodnota“ tepelného odporu u systému Izoblok v závislosti na typu tvárnice a síle tepelné izolace se pohybuje na ztrátě cca 14%.
Pozor, při porovnávání tepelného odporu různých stavebních materiálů. Někteří výrobci deklarují vysoké hodnoty, ve kterých je započten i odpor tepelně – izolačních malt a omítek.
Lze použít jakýkoliv typ stropu. Na jeho výběr a položení nejsou stanoveny žádné zvláštní předpisy.
Ideálním doplňkem je žebírkový strop z dřevoštěpkového materiálu srovnatelného se systémem tvárnic.
Stropní systémy, kde může vzniknout tepelný most, dokážeme naší tvárnicí „věncovkou“ dokonale zateplit - IZOBLOK 15/7,5 (šířka tvárnice/šířka tepelné izolace).
Vzhledem k tomu, že dřevocementové tvárnice jsou velmi dobrým nosičem omítek, nejsou stanoveny žádné speciální požadavky na typ omítkových směsí. V současné době většina dodavatelů omítek nabízí své vlastní systémy na dřevocementové podklady. Proto doporučujeme tuto problematiku vždy konzultovat s dodavatelem těchto směsí.
Výroba tvárnic systému IZOBLOK je licenční výrobou rakouské firmy ISO-SPAN, která má více než padesátiletou tradici. Neomítnuté dřevocementové tvárnice odolávají více jak 20 let povětrnostním vlivům. Ve výrobě i na staveništích se skladují volně na ploše, vystavené povětrnostním vlivům, není nutné je přikrývat, ani obalovat folií. Polystyren je uzavřen uvnitř stěny, není vystaven působení vzduchu ani UV záření, proto zůstává kompaktní a nedochází k jeho degradaci. Únosnost, trvanlivost a statiku budovy zajišťuje beton, kterým se tvárnice IZOBLOK vyplňují. Trvanlivost stavby tak můžeme porovnat s trvanlivostí betonových až železobetonových staveb.
Ačkoliv se jedná o vrstvenou (sendvičovou) konstrukci, umožňuje systém IZOBLOK velmi dobrou difuzi vodních par. Ta je zajištěna příčnými žebry tvárnice, která jsou často neprávem považována za pouhý tepelný most. V místě žeber je dosažena velmi nízká hodnota difuzního odporu, což umožňuje snadnější prostup vodních par z konstrukce.
Nabízíme Vám bezplatný propočet spotřeby tvárnic na Váš RD. K dostatečně přesnému nápočtu tvárnic potřebujeme následující plány: půdorysy, boční pohledy,velikosti otvorů, řezy A,B, typ stropní konstrukce, nejlépe plán uložení.
Cena materiálu v nápočtu se už nezvýší o tzv. speciální stavební prvky (rohovky, překlady, věnce), jak tomu bývá u tradičního zdiva.
Neporovnávejte proto pouze cenu za 1 m2 zdiva, porovnejte cenu materiálu na celou stavbu za srovnatelných parametrů zateplení.